Родена през 1984 и с диплома по Визуални изкуства от НБУ.
Самоук талант-бижутер с лесно разпознаваем стил, в който съчетава на пръв поглед несъчетаемото. И като материали, и като форми, и като послания. Силата на Нева Балникова са неортодоксалните и нестандарни идеи, които тя оживява в своите брошки, пръстени, колиета и гривни.
Има купища самостоятелни и групови изложби, включително и нашата Мутант – втора природа, Варна. През 2016 представя творбите си в Берлин и Хамбург, през 2014 става част от Седмицата на модата в немската столица с бижута към колекцията на Николай Божилов, а две години преди това – и от Седмицата на модата в Лондон, с бижута към колекцията на Florian Jayet. Излагала е свои бижута още в Ню Йорк, Будапеща, Букурещ, Ротердам, Виена. Разбира се, нейната работа е изключително популярна и представяна къде ли не в София. А най-новата й колекция, Under Construction, получила вдъхновение за името си от нестихващия ремонтен процес в столицата ни, в момента e в галерия Sabai (Неофит Рилски 63).
За Нева дизайнът е рационалност в естетическа форма. Често събира захвърлени от друг предмети, които преобразява. Би искала да създаде прототип на красиви слухови протези. А ние тайничко си мечтаем да се сдобием някой ден с нещо, конструирано от нея, което гордо да си разхождаме по обновените софийски улици.
КОЯ СИ ТИ И КОЯ Е ТВОЯТА СЦЕНА?
Моята сцена е с фокус върху обектите и бижутата. Интересни са ми индустриалните материали, работя и с кожа.
КАК ТОВА, КОЕТО ОБИЧАШ ДА ПРАВИШ И ТОВА, С КОЕТО СЕ ИЗДЪРЖАШ, СЕ ПРЕСИЧАТ В ЖИВОТА ТИ?
Като работа и начин на забавление.
КОЛКО ВАЖНИ СА ТЕХНОЛОГИИТЕ ЗА ТВОЕТО ИЗКУСТВО?
Технологиите са важни за всички – те са част от нашата еволюция и в крайна сметка ни помагат да живеем по-лесно.
СПОМЕНИ ИМЕ, КОИТО ТЕ ВДЪХНОВЯВА?
Силно съм впечатлена от българския художник Петър Дочев, живописец на Кремиковци.
КОЙ МЕЧТАЕШ ДА АПЛОДИРА ТВОРБИТЕ ТИ?
Всеки, за когото са от значение и намира смисъл за себе си в тях.
КОЙ Е ПОСЛЕДНИЯТ ПРОЕКТ, ПО КОЙТО РАБОТИ?
Мутиране чрез изкуствено скулптрирана кристализация на стандартни предмети от бита като вази и огледала, които преминаха в закачалки и продължават да заразяват и други предмети.
ПРОТОТИП НА КАКВО БИ ИСКАЛА ДА СЪЗДАДЕШ?
На естетизирани протези. Слухови апарти, които да са красиви като бижута.
КОЕ Е НАЙ-НЕСТАНДАРТНОТО МЯСТО ЗА АРТ? КЪДЕ БИ ИСКАЛA ДА ВИДИШ СВОИ ТВОРБИ?
В супермаркета.
С КАКВО УЧАСТВАШ В ИЗЛОЖБАТА МУТАНТ – ВТОРА ПРИРОДА ЗА МАТЕРИАЛ, ФОРМА, ТЕМА? ЗАЩО ИЗБРА ТОЧНО ТОЗИ ПРОЕКТ И ЗАЩО ТРЯБВА ДА ГО ВИДИМ?
Всички предмети в селекцията ми за изложбата съдържат дръжка или идеята за това. Всички те са заемки от ежедневието – използвани, счупени предмети. Например, готварска точилка, с чиято помощ и държейки в ръка, създаваме нещо друго – да речем, тесто за готвене. Седлото за колело е друг предмет със закачка. То е изстрадало мъката на колоездача, унищожено е от хиляди километри каране, а сега е в нова кожа, стегната по формата си в плетка.
Чрез обобщаващия похват на плетената кожа опитах да дам нов смисъл на тези намерени, стари предмети.
КАКВИ СА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ПРЕД СЪВРЕМЕННОТО ИЗКУСТВО ДНЕС?
Предизвикателство е уникалността и това да е интерсно, да има какво да разкаже и кого да вдъхнови.
ПРИРОДА ИЛИ КУЛТУРА? ТИ КЪДЕ НАМИРАШ ПОВЕЧЕ ВДЪХНОВЕНИЕ?
И в двете, не мога и без двете!
В КАКВО СИ ПРЕДСТАВЯШ ДА МУТИРА СВЕТЪТ?
В нещо, което дори не можем да си представим. Това ще е нашето голямо надскачане на представи.
А КАКВО ЩЕ Е МЯСТОТО НА ТВОРЕЦА В НЕГО?
На „илюстратор”.
Следете работата на Нева и тук:
https://melba.bg/blog/artist/neva-balnikova/
Нева Балникова е част от втората изложба с лейбъла ПРОТОТИП - „Мутант – втора природа за материал, форма, тема“, в която 13 млади български творци-експериментатори, селектирани от студио Комплект, представиха 43 разнообразни свои произведения. Дизайн, бижута, текстил и керамични обекти трансформираха иначе една стерилна локация на банков офис в изложбено пространство.
Прототип е проект на Сосиете Женерал Експресбанк, чрез който банката доближава изкуството до хората, провокира творческото мислене и развива културата.